• DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • #EVDEKAL SAĞLIKLI KAL
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • MEMLEKETİM
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • DİVANBAŞI GİRİŞ
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • DİVANBAŞI GÖLET
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • HUZURU DOĞADA BULANLAR

RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.

Ramazan’ın hayır ve bereketiyle Mescid-i Aksa’nın ve tüm müslüman kardeşlerimizin esenliğe ulaştığı; birlik, beraberlik içerisinde nice bayramlara kavuşmak dileğiyle... Ramazan Bayramı’mız Mübarek Olsun.

Ramazân, bir takvâ mektebi, bayram ise onun rûhânî bir şehâdetnâmesidir. Bayramlar, tâtil günleri değil, Allâh’ı zikir, şükür, sıla-i rahim ve ictimâî ibâdet günleridir.

Îman kardeşliğinin cemiyet planında yaşandığı mübârek vakitlerdir. Bu sürûr günlerinde bilhassa muhtaçların ve gariplerin gönüllerini hoşnud etmeliyiz. Zîrâ merhamet edene merhamet edilir, Hak rızâsı için sevindireni, Hak Teâlâ sevindirir.

MÜSLÜMANIN ESAS BAYRAMI

Ramazân gecelerinden sonra kavuşulan bayram geceleri de ince ruhların kavrayabileceği nûrânî tecellîlerle doludur. Zîrâ hadîs-i şerîfte:

“Ramazân ve Kurban bayramı gecelerini, sevâbını Allâh’tan umarak ibâdetle ihyâ edenlerin kalbi, -bütün kalblerin öldüğü günde- ölmeyecektir.” (İbn-i Mâce, Sıyâm, 68) buyrulmuştur. Bu cihetle bayram geceleri de ganîmet bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki esas bayram; mü’minlerin takvâ imtihanından muvaffakıyetle Hakk’ın huzûruna çıktıkları gündür. Nitekim Hak dostları:

“Gerçek bayram yeni elbise giyene değil, Allâh’ın azâbından emîn olanadır.” demişlerdir.

Bursevî Hazretleri şöyle buyurur:

“Bizim üç bayramımız vardır. Birincisi Ramazân (ve Kurban) bayramıdır. Bu tabîatın, nefsin bayramıdır. İkincisi, kâmil îmanla göçmek şartıyla ölüm bayramıdır. (Ebû Dâvûd, Edâhî, 9-10/2813)

Bu, büyük bir bayramdır. Üçüncü ve en büyük bayram ise âhirette Allâh’ın tecellisine mazhar olunduğu zamanki bayramdır.” (Bursevî, I, 295)

Hülâsa Ramazân-ı Şerîf’te orucun fazîletine ermeli ve bilhassa gece namazları olan terâvih ve teheccüdlerle, kalblerimizi ihyâ etmeliyiz. Bu mübârek ayda namazlara daha da îtinâ göstermeli, Kur’ân-ı Kerîm’i huşû ile okumalı, zikirle rûhumuzu inceltmeli, zekât, infâk ve sadakalar ile de, vicdan huzuruna kavuşmalıyız. Kur’ân-ı Kerîm’in dünyâ semâsına indirildiği bu mübârek ayda; nefsimizi hesâba çekerek kulluk hayatımızı Kur’ân terbiyesi istikâmetinde bir daha gözden geçirmeliyiz.

Rabbimiz, Ramazân’ın rûhânî iklîmini ömrümüzün muhtevasına yaygınlaştırıp feyizli bir hayat yaşamayı cümlemize müyesser eylesin. Âhirete açılacak kapımızı, saâdet tecellîleri ile gelen ebedî bir bayram kılsın. Ramazân ve bayram günlerini, vatanımıza, milletimize, İslâm dünyâsına saâdet ve huzur kaynağı eylesin!..

48 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret459431
Hava Durumu