• DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • #EVDEKAL SAĞLIKLI KAL
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • MEMLEKETİM
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • DİVANBAŞI GİRİŞ
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • DİVANBAŞI GÖLET
  • DİVANBAŞI DERNEĞİ
  • HUZURU DOĞADA BULANLAR

FATİH SULTAN MEHMET HAN'IN VEFATININ SENE-İYE DEVRİYESİ

Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan, çağ açıp çağ kapatan cihan padişahı #FatihSultanMehmet'i rahmetle anıyoruz...

İstanbul’un fatihi II. Mehmed, saltanat hayatı boyunca büyük zaferler kazandı. Geride sınırlarını genişletmiş bir imparatorluk bırakarak 1481’in 3 Mayıs günü hayata veda etti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahı II. Mehmed ya da bilinen adıyla Fatih Sultan Mehmed, 30 Mart 1432’de Edirne’de dünyaya geldi. Babası II. Murad, annesi ise Hüma Hatun’du.

İki yaşına geldiğinde büyük ağabeyinin Rum sancakbeyi olduğu Amasya’ya gönderildi. Ağabeyinin ölümü üzerine henüz altı yaşındayken Rum sancakbeyi oldu. İki yıl sonra da babası tarafından Manisa sancakbeyliğine getirildi.

Geleceğin güçlü padişahı, zeki ama hırçın bir çocuktu. Bunun farkına varan babası eğitimi için Molla Gürani’ye görev verdi. II. Mehmed, medrese hocalarının yanı sıra Batılı alimlerden de eğitim aldı. Böylece Arapça ve Farsça’nın yanı sıra Latince, Yunanca ve İtalyanca öğrendi.

İlk kez 12 yaşında tahta çıktı

II. Mehmed, iki ağabeyinin erken yaşta ölümü üzerine tahtın tek varisi oldu. Sultan II. Murad, tahtını erkenden oğluna devretti. Böylece II. Mehmed, 12 yaşında padişah oldu. Ne var ki bu durum kargaşaları beraberinde getirdi. Halil Paşa’nın çağrısı ve yeniçerilerin ayaklanması üzerine II. Murad yeniden tahta çıktı. II. Mehmed ise Manisa sancakbeyliğine geri döndü. 1448’de ve 1450’de babasıyla birlikte Arnavutluk seferlerine katılarak tecrübe kazandı. 1450’de Dulkadiroğulları Beyi Süleyman Bey’in kızı Sitti Mükrime Hatun ile evlendi. 10 Şubat 1451’de babası ölünce tekrar tahta oturdu.

İstanbul’un fatihi

II. Mehmed’in en büyük arzusu İstanbul’u fethetmekti. Tahta tekrar çıktığında bu hayalini gerçekleştirmek için hazırlıklara başladı. İşe Rumelihisarı’nı yaptırmakla başladı. Venedik, Macaristan ve Bosna hükümdarlarıyla kısa süreli barış yaptı. Cenevizlilerin tarafsız olmasını sağladı. Ordudaki asker sayısını 70 bine çıkardı.

II. Mehmed’in fetih hazırlığı bir yıla yakın sürdü. Ve 6 Nisan 1453’de İstanbul önlerine dayandı. Büyük kuşatma, tam 53 gün boyunca devam etti. Şehrin kapıları sonunda 29 Mayıs 1453 günü açıldı. Fetih, Orta Çağ’ı kapatıp Yeni Çağ’ı açtı. II. Mehmed ise “Fatih” unvanını alarak adını tarihe yazdırdı.

İmparatorluğun sınırlarını genişletti

Fatih Sultan Mehmed, hükümdarlığı boyunca ardı ardına seferler düzenledi. 1454’te Enez, Cenevizlilerden alındı. Bir yıl sonra ordu Sırbistan’a yürüdü. Seferler sonunda Boğdan Osmanlı’ya bağlılığı kabul etti. 1459’da Sırbistan seferiyle Semendire alındı ve Sırbistan Osmanlı topraklarına katıldı. 1460’da Mora, 1461’de Amasra fethedildi. Aynı yıl Candaroğulları Beyliği ortadan kaldırıldı. Trabzon Rum İmparatorluğu da Osmanlı topraklarına katıldı. 1462’deki Bosna ve Midilli zaferlerini 1466’da Arnavutluk’un alınması izledi. Peşinden Karamanoğulları Beyliği’ne son verildi.

Ardından Osmanlılar ile Venedikliler arasında uzun yıllar süren büyük mücadele başladı. Sonunda Venedik, Osmanlılarla anlaşma imzalamak zorunda kaldı. Fatih Sultan Mehmed döneminde ayrıca Ermanak, Aksaray, İçel, Konya, Laren, Kırım, Alanya, Arnavutluk, Gürcistan, Çerkezistan, Kefalonya, Ayamavra ve Zanta Adaları Osmanlı’ya katıldı.

1473’de ise Otlukbeli Savaşı yapıldı. Savaşın sonunda Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan yenildi. Böylece imparatorluğun doğu sınırları güvence altına alındı. Fatih’in kızı Gevher Han, Sultan Uzun Hasan’ın oğlu Uğurlu Mehmet Mirza ile evlendirilerek barışın devamı sağlandı.

Fetih de yaptı şiir de yazdı

Fatih, 30 yıllık hükümdarlığı boyunca iki imparatorluğa, dört krallığa, altı prensliğe, beş dukalığa son verdi. Ardında büyük başarılar bırakarak 3 Mayıs 1481’de hayata gözlerini yumdu.

Fatih, üstün asker kişiliğinin yanında devlet adamı kimliği ile de Osmanlı tarihine damgasını vurdu. Onun zamanında, “Fatih Kanunnamesi”, “Atik Kanunname” ve “Kanunname-i Ali Osman” adı verilen yasalar hazırlandı.

Fatih Sultan Mehmed’ten söz ederken edebi kişiliğini de unutmamak gerekir. Şiire büyük ilgisi vardı. “Avni” mahlasıyla şiirler kaleme aldı. Fatih, aynı zamanda “divan”ı olan ilk padişahtır.

 

15 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret36481
Hava Durumu